Spalio 22 dieną nuotoliniu būdu ZOOM platformoje vyko svarbi tarptautinė konferencija tema „Dirbtinis intelektas ir technologijos teismuose“. Renginyje dalyvavo įvairių sričių ekspertai, mokslininkai, teisėjai ir prokurorai iš Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Afrikos, Azijos bei Ramiojo vandenyno regiono.
Konferenciją atidarė organizatorės ir projekto „Dirbtinis intelektas teismuose: iššūkiai ir galimybės“ (TeismAI) mokslininkės dr. Monika Žalnieriūtė ir dr. Agnė Limantė, pabrėždamos temos aktualumą ir reikšmę šiuolaikinei teisinei aplinkai. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė doc. dr. Danguolė Bublienė tardama sveikinimo žodį akcentavo, kad nors dar neseniai dirbtinio intelekto taikymas teismų veikloje buvo suvokiamas kaip ateities perspektyva, ši jau tapo realybe ir, manytina, kad klausimo aktualumas tik didės.
Pirmosios konferencijos dalies metu prelegentai skaitė pranešimus dirbtinio intelekto bei teismų veiklos ir organizavimo principų santykio temomis, o diskusiją moderavo Vilniaus universiteto Teisės fakulteto bei LSMC Teisės instituto doktorantė Monika Šukytė. Antroji renginio sesija, prasidėjusi projekto vadovės dr. Monikos Žalnieriūtės pranešimu apie teisminės veiklos skaidrumą dirbtinio intelekto kontekste, buvo skirta teisės principų bei dirbtinio intelekto įrankių suderinamumo klausimų analizei.
Trečiosios sesijos „Skirtingų jurisdikcijų perspektyvos“ pranešėjai aptarė nacionalinių teismų požiūrį į dirbtinio intelekto taikymą jų veikloje. Pasidalinta Belgijos, Nyderlandų, Kroatijos, Slovėnijos, Nigerijos bei Pietų Afrikos patirtimis. Dr. Agnė Limantė pristatė Lietuvos ir Lenkijos teismų sistemų atvejus. Paskutinių konferencijos sesijų metu užsienio mokslininkai dirbtinio intelekto įrankių pritaikymą teismų veikloje vertino skirtingų teisės tradicijų kontekste bei supažindino konferencijos dalyvius su praktiniais taikymo pavyzdžiais atstovaujamose valstybėse.
Organizatorių, pranešėjų ir arti 200 dalyvių dėka konferencija tapo unikalia terpe ne tik dirbtinio intelekto suteikiamoms naujoms galimybėms teismuose aptarti, tačiau ir diskutuoti apie teisiniam reguliavimui bei etikai keliamus iššūkius.
Tarptautinė mokslinė konferencija yra Lietuvos mokslo tarybos finansuojamo projekto „Dirbtinis intelektas teismuose: iššūkiai ir galimybės“ (TeismAI), sutarties Nr. S-MIP-23-73, renginys.